Aktuálně z města

Ples sportovců - 22.1.2022 - ZRUŠENO

Z důvodu epidemie COVID – 19 je akce zrušena.

Zveřejněno od: 18. 1. 2022 12:00  
Kulturní akce, sportovní akce a jiné Platí pro: Celé město
Vytvořil: Infocentrum 18. 1. 2022 12:00

Odečty stavu plynoměrů

Od 18.1. do 9.2.2022 budou probíhat odečty stavu plynoměrů.

Zveřejněno do: 10. 2. 2022 12:00  
Oznámení městského úřadu Platí pro: Celé město
Vytvořil: Městský úřad 18. 1. 2022 11:57

Přátelský večírek - 15.1.2022 - ZRUŠENO

Z důvodu epidemie COVID-19 je akce zrušena.

Zveřejněno od: 11. 1. 2022 12:00  
Kulturní akce, sportovní akce a jiné Platí pro: Celé město
Vytvořil: Infocentrum 11. 1. 2022 12:00

Varování PČR - Senioři v ohrožení!

Policie České republiky varuje seniory před možnými útoky podvodníků, kteří na ně stále intenzivně útočí s vymyšlenými příběhy, a proto se může stát, že jim doma v nejbližších dnech zazvoní telefon a ozve se jim „automaticky robot“ se vzkazem Policie ČR. Cílem telefonátů je varovat seniory před podvodníky.

Podvodníci stále intenzivně útočí na seniory s legendami vnuk a nemocnice.

Starší lidé patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupiny naší společnosti. Jejich mnohdy osamocený způsob života, důvěřivost a především touha po sociálním kontaktu z nich dělá snadný cíl a přitahuje k nim pozornost různých zlodějů, podvodníků a násilníků.

Senioři jsou v tomto kontextu nejčastěji obelháváni legendou VNUK. To znamená, že pachatel se prostřednictvím telefonního hovoru začne vydávat za rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka, který se dostal do tíživé životní situace a pod tlakem smyšlených okolností a časové tísně potřebuje rychlou finanční výpomoc. Přičemž podvodný „navolávač“ nepochybuje o tom, že senior v obavě o své vnouče na vyjednávání a podvod přistoupí.

„Ahoj babi, hádej, kdo volá?“ takto obvykle začíná telefonát, který může mít pro důvěřivého seniora nedozírné následky. Nic netušící babička nebo dědeček osloví volajícího jménem a už se začne roztáčet kolotoč se smyšleným srdcervoucím příběhem, ve kterém se potomek, samozřejmě ne vlastní vinou, dostal do svízelné situace například po autonehodě. Nutně potřebuje peníze většinou v desítkách tisíc korun. A protože si pro ně z různých, samozřejmě smyšlených důvodů, nemůže přijít osobně, protože je například v nemocnici nebo na služebně policie, posílá k babičce kamaráda nebo kamarádku. Smluví si signál pro předání hotovosti a nic netušící senior odevzdá peníze do rukou neznámého člověka.

Jiný falešný příběh může být motivovaný starostí o vnuka, a to tak, že se pachatel vydává za ošetřujícího lékaře. „Dobrý den, jsem ošetřující lékař Vašeho vnuka, kterého k nám do nemocnice přivezli s vážným zraněním, vyžadujícím nadstandardní léčbu, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.“ Velmi distingovaná a profesionální konverzace opět s časovým nátlakem a neodkladností provedení lékařského úkonu snadno seniora přesvědčí o reálnosti situace.

Dalším manipulativním příběhem z nemocničního prostředí je telefonát fiktivního nemocničního lékaře, který seniorům lživě tvrdí, že jejich příbuzný (syn, vnuk, synovec, dcera) zavinil dopravní nehodu, při níž zranil malé dítě. Lékař nyní volá jménem příbuzného, který se měl s poškozenými z dopravní nehody domluvit na finančním vyrovnání, neboť v důsledku překousnutého jazyka či rozrušení nemůže příbuzný mluvit.

Situace je vážná, okradený senior mnohdy přijde o veškeré své finanční prostředky. Zažívá existenční problémy, zdravotní a psychické dopady z prožitého traumatu a naletění podvodníkovi. Následky mnohdy bývají fatální.

Proto jsme přistoupili k aktivní osvětě prostřednictvím telefonního kontaktu realizovaného robotem. Seniorům se staročeskými jmény a pevnými linkami bude doma vyzvánět telefon s následujícím vzkazem:

„Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky.“

Seniorům proto radíme:

  • Každý podobný telefonát si okamžitě ověřte. Zavolejte vnukovi nebo vnučce, kteří Vám měli údajně volat, případně nejbližším příbuzným.
  • Pokud zjistíte, že Vám opravdu nikdo z rodiny nevolal, volejte Policii ČR na linku 158 a sdělte jim skutečnosti vyplývající z telefonátu.
  • Na policii (linka 158) se raději obraťte také v případě, kdy se Vám kontakt s rodinou nepodaří navázat.
  • Hlavně nikdy nesvěřujte své peníze osobám, které neznáte. Ani pod příslibem, že Vám do zástavy přenechají např. doklady (mohou být zcizené), finance v cizí měně (může se jednat o padělek), nebo hodnotné zboží (může se jednat o atrapy telefonů, kamer apod.).

por. Zdeňka Procházková

Oznámení městského úřadu Platí pro: Celé město
Vytvořil: Městský úřad 11. 1. 2022 8:26

Výtěžek Tříkrálová sbírky 2022

Celkem ve městě Velké Opatovice vč. místních částí se vybralo 118.803,–- Kč. Všem, kteří přispěli do Tříkrálové sbírky 2022, děkují pořadatelé a potřební, kterým je sbírka určena. Výtežek jednotlivých skupinek naleznete v příloze.

Oznámení jiných organizací (pošta, lékař,...) Platí pro: Celé město
Vytvořil: Městský úřad 11. 1. 2022 8:09
Přílohy k hlášení
TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2022.pdf Zobrazit

Aplikace pro chytré telefony

Doporučujeme stáhnout ZDARMA do svého mobilního telefonu aplikaci. Budete mít vždy aktuální informace u sebe.

Buďte neustále v obraze!

Mějte přehled o tom, co se děje v okolí.

Město Velké Opatovice

Telefon: +420 516 477 321
E-mail: mesto@velkeopatovice.cz
IČ: 00281247
DIČ: CZ00281247
Adresa: Zámek 14
679 63 Velké Opatovice
Oficiální stránky: https://www.velkeopatovice.cz/
Kontakty úřadu: Zobrazit kontakty

Úřední hodiny

Pondělí: 8.00 – 17.00 hod.
Středa: 8.00 – 17.00 hod.
v ostatních pracovních dnech po předchozí dohodě
v době od 8.00 – 14.00 hod.

Kontaktní formulář

Tato část stránky je chráněna pomocí reCAPTCHA a vztahují se na ni zásady ochrany soukromí a podmínky služby Google.
Tyto stránky používají k poskytování a zkvalitňování služeb soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte. Více informací.
  Prosím čekejte...